Μιλάμε μόνο ελληνικά!

Practice your target languages here.
User avatar
tarvos
Black Belt - 2nd Dan
Posts: 2889
Joined: Sun Jul 26, 2015 11:13 am
Location: The Lowlands
Languages: Native: NL, EN
Professional: ES, RU
Speak well: DE, FR, RO, EO, SV
Speak reasonably: IT, ZH, PT, NO, EL, CZ
Need improvement: PO, IS, HE, JP, KO, HU, FI
Passive: AF, DK, LAT
Dabbled in: BRT, ZH (SH), BG, EUS, ZH (CAN), and a whole lot more.
Language Log: http://how-to-learn-any-language.com/fo ... PN=1&TPN=1
x 6093
Contact:

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά!

Postby tarvos » Thu Jul 30, 2015 12:45 pm

Όχι, θα μείνω στην Κρήτη ενόν μήνας. Ε, τέσσερα εβδομάδες. Προσπαθώ να μιλήσω ελληνικά στο ελεύτερο χρόνο, φυσικά! ;) Αλλά θα κάνω μαθήματα, θα δούμε πόσο συχνά θα μιλήσω ελληνικά.
0 x
I hope your world is kind.

Is a girl.

grel
Posts: 2
Joined: Mon Feb 15, 2016 12:12 am
x 2

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά!

Postby grel » Mon Feb 15, 2016 12:59 am

Πλέον ανακάλυψαν αυτό το φόρουμ και οι 'Ελληνες! Βλέπω οτι έχετε καιρό να γράψετε. Αν συνεχίζετε να ασχολείστε με τα ελληνικά είμαι στη διάθεσή σας.
Ο διάλογός σας, αν και σύντομος, μπορώ να πω οτι ήταν σε πολύ καλό επίπεδο.
2 x

User avatar
dedalus66
Yellow Belt
Posts: 77
Joined: Thu Jul 23, 2015 11:08 am
Location: Μελβούρνη, Αυστραλία
Languages: English (N), French (C1), Italian (B2), Greek (B1), Spanish (A2 - currently learning)
x 136

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά!

Postby dedalus66 » Wed Mar 30, 2016 10:14 am

Πλέον ανακάλυψαν αυτό το φόρουμ και οι 'Ελληνες! Βλέπω οτι έχετε καιρό να γράψετε. Αν συνεχίζετε να ασχολείστε με τα ελληνικά είμαι στη διάθεσή σας.
Ο διάλογός σας, αν και σύντομος, μπορώ να πω οτι ήταν σε πολύ καλό επίπεδο.


Σ'ευχαριστώ grel. Είσαι από την Ελλάδα; Για μένα, μιλώντας στα ελληνικά είναι μια χάρα.
0 x
"To have another language is to possess a second soul." - Charlemagne

User avatar
dedalus66
Yellow Belt
Posts: 77
Joined: Thu Jul 23, 2015 11:08 am
Location: Μελβούρνη, Αυστραλία
Languages: English (N), French (C1), Italian (B2), Greek (B1), Spanish (A2 - currently learning)
x 136

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά!

Postby dedalus66 » Tue May 12, 2020 3:12 am

Είναι μέρικα χρόνια που δεν έχω γράψει εδώ! Μαθαίνω ακόμα τα ελληνικά αλλά δεν έχω μάθει αυτη τη γλώσσα στ' αλήθεια για πολλά χρόνια. Κι εσείς; Υπάρχουν κάποιοι μαθητές των ελληνικών εδώ;
0 x
"To have another language is to possess a second soul." - Charlemagne

User avatar
Neurotip
Green Belt
Posts: 332
Joined: Mon Dec 25, 2017 10:02 pm
Location: London, UK
Languages: eng N; ita & fra B2+, ell & deu B2-, ísl B1 (spa & swe A2?)
Language Log: https://forum.language-learners.org/vie ... =15&t=9850
x 660

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά!

Postby Neurotip » Wed May 13, 2020 9:55 pm

dedalus66 wrote:Είναι μέρικα χρόνια που δεν έχω γράψει εδώ! Μαθαίνω ακόμα τα ελληνικά αλλά δεν έχω μάθει αυτη τη γλώσσα στ' αλήθεια για πολλά χρόνια. Κι εσείς; Υπάρχουν κάποιοι μαθητές των ελληνικών εδώ;

Ναι, εγώ τα μαθαίνω ακόμα. Στο 2019 ήταν η κυρία μου γλώσσα αλλά φέτος τα σπουδάζω μόνο μία εβδομάδα κάθε δύο. Νομίζω ότι προοδεύω όμος, αν και λίγο αργά ίσος.

Είχαμε κλείσει μια βίλα στην Κρήτη για το τέλος του Μαϊού... δυστηχώς δεν μπορούμε να πάμε αυτή τη φορά.
1 x
Corrections welcome here

User avatar
dedalus66
Yellow Belt
Posts: 77
Joined: Thu Jul 23, 2015 11:08 am
Location: Μελβούρνη, Αυστραλία
Languages: English (N), French (C1), Italian (B2), Greek (B1), Spanish (A2 - currently learning)
x 136

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά!

Postby dedalus66 » Thu May 14, 2020 1:25 am

Neurotip wrote:
dedalus66 wrote:Είναι μέρικα χρόνια που δεν έχω γράψει εδώ! Μαθαίνω ακόμα τα ελληνικά αλλά δεν έχω μάθει αυτη τη γλώσσα στ' αλήθεια για πολλά χρόνια. Κι εσείς; Υπάρχουν κάποιοι μαθητές των ελληνικών εδώ;

Ναι, εγώ τα μαθαίνω ακόμα. Στο 2019 ήταν η κυρία μου γλώσσα αλλά φέτος τα σπουδάζω μόνο μία εβδομάδα κάθε δύο. Νομίζω ότι προοδεύω όμος, αν και λίγο αργά ίσος.

Είχαμε κλείσει μια βίλα στην Κρήτη για το τέλος του Μαϊού... δυστηχώς δεν μπορούμε να πάμε αυτή τη φορά.


Γεια σου Neurotip, τι κρίμα που δεν μπορείς να πας στην Κρήτη - είναι το αγαπημένο μου νησί των ελληνκών νησιών (αλλά δεν έχω πάει ποτέ εκεί).

Γιατί μαθαίνεις τα ελληνικά ;
0 x
"To have another language is to possess a second soul." - Charlemagne

User avatar
Neurotip
Green Belt
Posts: 332
Joined: Mon Dec 25, 2017 10:02 pm
Location: London, UK
Languages: eng N; ita & fra B2+, ell & deu B2-, ísl B1 (spa & swe A2?)
Language Log: https://forum.language-learners.org/vie ... =15&t=9850
x 660

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά!

Postby Neurotip » Thu May 14, 2020 9:59 pm

dedalus66 wrote:Γεια σου Neurotip, τι κρίμα που δεν μπορείς να πας στην Κρήτη - είναι το αγαπημένο μου νησί των ελληνκών νησιών (αλλά δεν έχω πάει ποτέ εκεί).

Γιατί μαθαίνεις τα ελληνικά ;

Γειά σου dedalus. Κρίμα ναι, αλλά μπορεί να πάμε το επόμενο καλοκαίρι. Ταξιδέψαμε στην Ελλάδα μονο μία φορά, στις Κυκλάδες. Κι εσύ, πήγες ποτέ στην Ελλάδα;
Γιατί μαθαίνω Ελληνικά; Γιατί ο ήχος της γλώσσας είναι όμορφος, κατά τη γνώμη μου, κι είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα γλώσσα. Κι όχι πολύ δύσκολο :)
Βλέπω ότι είσαι στην Αυστραλία. Η γυναίκα μου έμεινε στο Μέλμπορν πριν μερικά χρόνια και μου είπε ότι υπάρχουν πολλοί Έλληνες εκεί, έτσι δεν είναι;
0 x
Corrections welcome here

User avatar
dedalus66
Yellow Belt
Posts: 77
Joined: Thu Jul 23, 2015 11:08 am
Location: Μελβούρνη, Αυστραλία
Languages: English (N), French (C1), Italian (B2), Greek (B1), Spanish (A2 - currently learning)
x 136

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά!

Postby dedalus66 » Fri May 15, 2020 7:19 am

Neurotip wrote:
dedalus66 wrote:Γεια σου Neurotip, τι κρίμα που δεν μπορείς να πας στην Κρήτη - είναι το αγαπημένο μου νησί των ελληνκών νησιών (αλλά δεν έχω πάει ποτέ εκεί).

Γιατί μαθαίνεις τα ελληνικά ;

Γειά σου dedalus. Κρίμα ναι, αλλά μπορεί να πάμε το επόμενο καλοκαίρι. Ταξιδέψαμε στην Ελλάδα μονο μία φορά, στις Κυκλάδες. Κι εσύ, πήγες ποτέ στην Ελλάδα;
Γιατί μαθαίνω Ελληνικά; Γιατί ο ήχος της γλώσσας είναι όμορφος, κατά τη γνώμη μου, κι είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα γλώσσα. Κι όχι πολύ δύσκολο :)
Βλέπω ότι είσαι στην Αυστραλία. Η γυναίκα μου έμεινε στο Μέλμπορν πριν μερικά χρόνια και μου είπε ότι υπάρχουν πολλοί Έλληνες εκεί, έτσι δεν είναι;


Πήγα στην Ελλάδα μια φορά, στη Ρόδο, πριν από 8 χρόνια. Θέλω τόσο πολύ να επιστρέψω - ίσως μια μέρα !

Ναι πραγματικά, υπάρχουν πολλοί Έλληνες εδώ. Για παράδειγμα, εγώ είμαι έλληνες καταγωγής και γι' αυτό αποφάσισα να μάθω τα ελληνικά - δεν εχούμε μιλήσει ελληνικα στο σπιτι όταν ήμουν μικρός, μόνο αγγλικά. Εσύ, έχεις παει ποτέ στην Αυστραλία;
0 x
"To have another language is to possess a second soul." - Charlemagne

User avatar
Neurotip
Green Belt
Posts: 332
Joined: Mon Dec 25, 2017 10:02 pm
Location: London, UK
Languages: eng N; ita & fra B2+, ell & deu B2-, ísl B1 (spa & swe A2?)
Language Log: https://forum.language-learners.org/vie ... =15&t=9850
x 660

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά!

Postby Neurotip » Fri May 15, 2020 6:16 pm

dedalus66 wrote:Πήγα στην Ελλάδα μια φορά, στη Ρόδο, πριν από 8 χρόνια. Θέλω τόσο πολύ να επιστρέψω - ίσως μια μέρα !

Δεν είναι εύκολο για εσείς - η Ελλάδα δεν βρίσκεται πολύ κοντά στην Αυστραλία, αυτό το ξέρω ;)
dedalus66 wrote:Ναι πραγματικά, υπάρχουν πολλοί Έλληνες εδώ. Για παράδειγμα, εγώ είμαι έλληνες καταγωγής και γι' αυτό αποφάσισα να μάθω τα ελληνικά - δεν εχούμε μιλήσει ελληνικα στο σπιτι όταν ήμουν μικρός, μόνο αγγλικά. Εσύ, έχεις παει ποτέ στην Αυστραλία;

Α, κατάλαβα. Η γυναίκα μου δούλευε λίγα χρόνια στην Αυστραλία, αλλά γεννήθηκε στην Νέα Ζελανδία, και έχω επισκεφθεί εκείνη τη χώρα μια φορά. Όχι ακόμα την Αυστραλία όμος.
Πώς πάει με το κορωνοϊό στην χώρα σου; Εγώ είμαι γιατρός αλλά δεν δουλεύω με αυτούς τους ασθενούς, ευτυχώς.
0 x
Corrections welcome here

User avatar
dedalus66
Yellow Belt
Posts: 77
Joined: Thu Jul 23, 2015 11:08 am
Location: Μελβούρνη, Αυστραλία
Languages: English (N), French (C1), Italian (B2), Greek (B1), Spanish (A2 - currently learning)
x 136

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά!

Postby dedalus66 » Sun May 17, 2020 10:41 am

Α, κατάλαβα. Η γυναίκα μου δούλευε λίγα χρόνια στην Αυστραλία, αλλά γεννήθηκε στην Νέα Ζελανδία, και έχω επισκεφθεί εκείνη τη χώρα μια φορά. Όχι ακόμα την Αυστραλία όμος.
Πώς πάει με το κορωνοϊό στην χώρα σου; Εγώ είμαι γιατρός αλλά δεν δουλεύω με αυτούς τους ασθενούς, ευτυχώς.


Στην Αυστραλία, δεν εχούμε πολλές περιπτώσεις και τα μαγαζιά αρχίζουν να ανοίξουν. Είμαστε τυχεροί πως βρίσκομαστε σ' ένα νησί που βρίσκεται πολύ μακριά από τις άλλες χώρες ! Εγώ, όμως, είμαι δάσκαλος, και σε μια εβδομαδα θα ξαναρχίσω να δουλέψω. Σκέφτομαι πως είναι ένα καλό πράγμα αλλά υπάρχουν ατόμα που νομίζουν ότι πρέπει να μένουμε στο σπίτι για πολλούς μήνες. Τι σκέφτεσαι γι' αυτό, ως γιατρός;
Last edited by dedalus66 on Sun May 17, 2020 11:41 pm, edited 1 time in total.
0 x
"To have another language is to possess a second soul." - Charlemagne


Return to “Multilingual Room”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests