Μιλάμε μόνο ελληνικά!

Practice your target languages here.
Language patzer
Yellow Belt
Posts: 90
Joined: Sat Nov 28, 2020 5:48 am
Languages: Greek native, English C2, French B2
x 208

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά!

Postby Language patzer » Wed Dec 30, 2020 6:59 am

Neurotip wrote:Γειά σου κι εσύ και ευχαριστώ! Έλπιζα να επισκεφτώ την Ελλάδα αυτό το καλοκαίρι αλλά προφανώς δεν ήταν δυνατό. Θα πάμε όταν μπορούμε. Πού ακριβως μένεις;


Γειά σου! Εγω μένω Αθήνα, εσύ;

Δεν πειράζει που δεν μπορείς να έρθεις ακόμα. Ελπίζω σύντομα όλα να φτιάξουν, και να μπορέσουμε επιτέλους όλοι να ταξιδέψουμε.

Πάντως και τώρα να ερχόσουν, ζέστη θα έβρισκες εδώ. Ο καιρός είναι πολύ καλός, με ήλιο και όμορφες ημέρες. Αυτό όμως είναι αφύσικο! Έπρεπε να έχει πιο πολύ κρύο!
0 x
Cours de Langue et de Civilisation Francaises
Book 1, finished

User avatar
dedalus66
Yellow Belt
Posts: 77
Joined: Thu Jul 23, 2015 11:08 am
Location: Μελβούρνη, Αυστραλία
Languages: English (N), French (C1), Italian (B2), Greek (B1), Spanish (A2 - currently learning)
x 136

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά!

Postby dedalus66 » Mon Jul 19, 2021 8:18 am

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μιλάει ελληνικά εδώ;
0 x
"To have another language is to possess a second soul." - Charlemagne

User avatar
Iversen
Black Belt - 4th Dan
Posts: 4759
Joined: Sun Jul 19, 2015 7:36 pm
Location: Denmark
Languages: Monolingual travels in Danish, English, German, Dutch, Swedish, French, Portuguese, Spanish, Catalan, Italian, Romanian and (part time) Esperanto
Ahem, not yet: Norwegian, Afrikaans, Platt, Scots, Russian, Serbian, Bulgarian, Albanian, Greek, Latin, Irish, Indonesian and a few more...
Language Log: viewtopic.php?f=15&t=1027
x 14924

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά!

Postby Iversen » Mon Jul 19, 2021 1:08 pm

Δεν έχω μιλήσει ελληνικά από το πολυγλοτo συνέδριο του 2016 στην Θεσσαλονίκη, όπου είχα λίγες μέρες πριν και μετά την ίδια την εκδήλωση - και μέσα από αυτές τις μέρες έγινα σαφώς καλύτερα να μιλήσω τη γλώσσα. Αλλά από τότε δεν έχω μιλήσει τη γλώσσα, μόνο έχω σκεφτεί λίγο. Ωστόσο, γράφω τακτικά σύντομα μηνύματα στα ελληνικά στο δικό μου ημερολόγιο. Δεν έχω ακούσει πολλά, αλλά χθες τυχαία βρήκα μια σειρά από αστρονομικά βίντεο στα ελληνικά στο Youtube, φτιαγμένα από ένα συγκεκριμένο Astronio. Και εκεί βρήκα ότι λίγο περισσότερη προπόνηση θα ήταν καλή ιδέα πριν από πιθανές επικείμενες διακοπές.

F5525b02_Independence day.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
1 x

Language patzer
Yellow Belt
Posts: 90
Joined: Sat Nov 28, 2020 5:48 am
Languages: Greek native, English C2, French B2
x 208

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά!

Postby Language patzer » Fri Sep 03, 2021 7:14 am

Χθες πέθανε ο Μίκης Θεοδωράκης, ο συνθέτης. Από τους τελευταίους πολύ μεγάλους. Θα τον έλεγα θρύλο. Όσοι μαθαίνετε ελληνικά, ίσως ενδιαφέρεστε και για τα πολιτιστικά της χώρας. 'Οσο ζούσε υπήρχαν διάφοροι που δεν συμπαθούσαν τις πολιτικές του πεποιθήσεις και ενέργειες. Τώρα όμως που πέθανε, μένει το έργο του, το οποίο είναι τεράστιο. Θεός σχωρέστον, λέμε στα ελληνικά.

https://www.youtube.com/watch?v=kPcSwrUrtSM

https://www.youtube.com/watch?v=2AzpHvLWFUM
0 x
Cours de Langue et de Civilisation Francaises
Book 1, finished

Karma
Posts: 2
Joined: Thu Jun 02, 2022 10:25 am
Languages: Greek (Native), English (C2), Italian (beginner)

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά!

Postby Karma » Thu Jun 02, 2022 11:18 am

Γεια σας!

Έχουν περάσει 7 χρόνια από τότε που έφτιαξες το νήμα. Ασχολείσαι ακόμη με τα Ελληνικά; Αν ναι, μπορώ να βοηθήσω!
0 x

User avatar
Iversen
Black Belt - 4th Dan
Posts: 4759
Joined: Sun Jul 19, 2015 7:36 pm
Location: Denmark
Languages: Monolingual travels in Danish, English, German, Dutch, Swedish, French, Portuguese, Spanish, Catalan, Italian, Romanian and (part time) Esperanto
Ahem, not yet: Norwegian, Afrikaans, Platt, Scots, Russian, Serbian, Bulgarian, Albanian, Greek, Latin, Irish, Indonesian and a few more...
Language Log: viewtopic.php?f=15&t=1027
x 14924

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά!

Postby Iversen » Thu Jun 02, 2022 2:16 pm

Γεια σου Κάρμα. Δυστυχώς, δεν έχει πολλή ζωή σε αυτό το νήμα, αλλά πάντα χαίρομαι όταν βλέπω κάτι γραμμένο στα ελληνικά. Το δικό μου επίπεδο κυμαίνεται πάνω-κάτω, αλλά είναι μια από τις ξένες γλώσσες που θα ήθελα να μπορώ να χρησιμοποιήσω σε ένα ταξίδι - και μόλις διάβασα ότι η Ελλάδα και η Κύπρος καταργούν επιτέλους τους περισσότερους περιορισμούς που επιβλήθηκαν λόγω στην ασθένεια κορονοϊού.

Kunst200.JPG
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
0 x


Return to “Multilingual Room”

Who is online

Users browsing this forum: guyome and 2 guests