Μιλάμε μόνο ελληνικά!

Practice your target languages here.
User avatar
Iversen
Black Belt - 4th Dan
Posts: 4759
Joined: Sun Jul 19, 2015 7:36 pm
Location: Denmark
Languages: Monolingual travels in Danish, English, German, Dutch, Swedish, French, Portuguese, Spanish, Catalan, Italian, Romanian and (part time) Esperanto
Ahem, not yet: Norwegian, Afrikaans, Platt, Scots, Russian, Serbian, Bulgarian, Albanian, Greek, Latin, Irish, Indonesian and a few more...
Language Log: viewtopic.php?f=15&t=1027
x 14924

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά!

Postby Iversen » Sun May 17, 2020 6:33 pm

Εδώ στη Δανία, μόνο τα καταστήματα στα εμπορικά κέντρα έκλεισαν με διάταγμα, αλλά ορισμένα άλλα καταστήματα έκλεισαν γιατί δεν υπήρχαν αρκετοί πελάτες.. Πάντα μας επιτρέπεται να περπατάμε στους δρόμους, αλλά πολλοί έμειναν στο σπίτι - ίσως επειδή πολλοί εργάστηκαν από το σπίτι μέσω του Διαδικτύου. Ζήσαμε λοιπόν με λιγότερο περιοριστικά από της περισσότερες άλλες χώρες, ωστόσο ο αριθμός 'r' (περαιτέρω μόλυνση από κάθε μολυσμένο άτομο) μειώθηκε από 2-3 σε 0,6, αυξήθηκε τόσο σύντομα σε 0,9, αλλά τώρα είναι περίπου 0,7. Και γι 'αυτό η χώρα άνοιξε ξανά - αλλά η κυβέρνηση 'ξέχασε' να ανοίξει τα μουσεία και τους ζωολογικούς κήπους. Αντ 'αυτού, άνοιξε τα εστιατόρια ...
2 x

User avatar
Neurotip
Green Belt
Posts: 332
Joined: Mon Dec 25, 2017 10:02 pm
Location: London, UK
Languages: eng N; ita & fra B2+, ell & deu B2-, ísl B1 (spa & swe A2?)
Language Log: https://forum.language-learners.org/vie ... =15&t=9850
x 660

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά!

Postby Neurotip » Sun May 17, 2020 8:58 pm

dedalus66 wrote:Στην Αυστραλία, δεν εχούμε πολλές περιπτώσεις και τα μαγαζιά αρχίζουν να ανοίξουν. Είμαστε τυχεροί πως βρίσκομαστε σ' ένα νησί που βρίσκεσαι πολύ μακριά από τις άλλες χώρες ! Εγώ, όμως, είμαι δάσκαλος, και σε μια εβδομαδα θα ξαναρχίσω να δουλέψω. Σκέφτομαι πως είναι ένα καλό πράγμα αλλά υπάρχουν ατόμα που νομίζουν ότι πρέπει να μένουμε στο σπίτι για πολλούς μήνες. Τι σκέφτεσαι γι' αυτό, ως γιατρός;

Η κατάσταση είναι περίπου το ίδιο εδώ. Έχουμε ένα παιδί που πάει ακόμα στο σχολείο αν και οι περισσότεροι του φίλοι μένουν σπίτι, γιατί είμαστε γιατροί, δηλαδή 'εργάτες κλειδί' σαν το λένε. Δεν το ξέρω εγώ αν θα ήταν καλό πράγμα αν τα σχολεία ανοίξουν σύντομα ή όχι - δεν είμαι ειδικός σ'αυτά τα πράγματα. Έχω ακούσει κάποιους που λένε πως τα παιδιά δεν το μεταφέρουν, άλλους που λένε τον αντίθετο. Νομίζω όμος ότι το social distancing θα συνεχίσει να είναι πολύ σημαντικό.
Γεία σου Ίβερσεν! Είναι ενδιαφέρον πώς οι χώρες τις Ευρώπης είναι τόσο διαφορετικοί μ'αυτόν τον τρόπο. Πυκνότητα πληθυσμού* ίσως;
(όχι, δεν ήξερα αυτήν την λέξη χωρίς να το ψάξω...)
1 x
Corrections welcome here

User avatar
dedalus66
Yellow Belt
Posts: 77
Joined: Thu Jul 23, 2015 11:08 am
Location: Μελβούρνη, Αυστραλία
Languages: English (N), French (C1), Italian (B2), Greek (B1), Spanish (A2 - currently learning)
x 136

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά!

Postby dedalus66 » Wed May 20, 2020 9:42 am

Neurotip wrote:
dedalus66 wrote:Στην Αυστραλία, δεν εχούμε πολλές περιπτώσεις και τα μαγαζιά αρχίζουν να ανοίξουν. Είμαστε τυχεροί πως βρίσκομαστε σ' ένα νησί που βρίσκεσαι πολύ μακριά από τις άλλες χώρες ! Εγώ, όμως, είμαι δάσκαλος, και σε μια εβδομαδα θα ξαναρχίσω να δουλέψω. Σκέφτομαι πως είναι ένα καλό πράγμα αλλά υπάρχουν ατόμα που νομίζουν ότι πρέπει να μένουμε στο σπίτι για πολλούς μήνες. Τι σκέφτεσαι γι' αυτό, ως γιατρός;

Η κατάσταση είναι περίπου το ίδιο εδώ. Έχουμε ένα παιδί που πάει ακόμα στο σχολείο αν και οι περισσότεροι του φίλοι μένουν σπίτι, γιατί είμαστε γιατροί, δηλαδή 'εργάτες κλειδί' σαν το λένε. Δεν το ξέρω εγώ αν θα ήταν καλό πράγμα αν τα σχολεία ανοίξουν σύντομα ή όχι - δεν είμαι ειδικός σ'αυτά τα πράγματα. Έχω ακούσει κάποιους που λένε πως τα παιδιά δεν το μεταφέρουν, άλλους που λένε τον αντίθετο. Νομίζω όμος ότι το social distancing θα συνεχίσει να είναι πολύ σημαντικό.
Γεία σου Ίβερσεν! Είναι ενδιαφέρον πώς οι χώρες τις Ευρώπης είναι τόσο διαφορετικοί μ'αυτόν τον τρόπο. Πυκνότητα πληθυσμού* ίσως;
(όχι, δεν ήξερα αυτήν την λέξη χωρίς να το ψάξω...)


Ναι, είναι μια δύσκολη κατάσταση για όλο τον κόσμο. Κανείς δεν ξέρει αυτό που θα γίνει από εδώ και πέρα!

Τέλως πάντων, διαβάζετε κάπιοιο βιβλίο σε αυτήν τη στιγμή; Εγώ διαβάζω "Ταξίδι στην άκρη της νύχτας" από τον Σελίν (όμως το διαβάζω τα γαλλικά) και είναι μια χάρα αν και αυτός χρησιμοποιεί πάρα μα πάρα πολύ "αργκό". Κι εσείς;
0 x
"To have another language is to possess a second soul." - Charlemagne

User avatar
Neurotip
Green Belt
Posts: 332
Joined: Mon Dec 25, 2017 10:02 pm
Location: London, UK
Languages: eng N; ita & fra B2+, ell & deu B2-, ísl B1 (spa & swe A2?)
Language Log: https://forum.language-learners.org/vie ... =15&t=9850
x 660

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά!

Postby Neurotip » Wed May 27, 2020 5:15 pm

dedalus66 wrote:Τέλως πάντων, διαβάζετε κάπιοιο βιβλίο σε αυτήν τη στιγμή; Εγώ διαβάζω "Ταξίδι στην άκρη της νύχτας" από τον Σελίν (όμως το διαβάζω τα γαλλικά) και είναι μια χάρα αν και αυτός χρησιμοποιεί πάρα μα πάρα πολύ "αργκό". Κι εσείς;

Δεν προτείνεις να μιλήσουμε για κάτι άλλο απ'τον κορονοϊό; :lol:

Λοιπόν, ναι, στην αρχή του χρόνου αγόρασα ένα βιβλίο που λένε 'Κάτι θα γίνει, θα δεις' από Χρηστος Οικονόμου. Πέρυσι το ελληνικό μου βιβλίο ήταν μια μετάφραση απ'τα αγγλικά, οπότε φέτος ήθελα να διαβάσω ένα αληθινό ελληνικό βιβλίο. Έλεγαν ότι αυτό το βιβλίο διαγράφει πολύ καλά πώς είναι η ζοή των Ελληνών αλλά ότι είναι όμος πολύ θλιβερό. Είχαν δίκιο! (Μια καλύτερη λέξη θα ήταν 'grim' αλλά δεν ξέρω πώς να το πώ στα ελληνικά. ;) )

Δεν γνωρίζω το βιβλίο που διαβάζεις εσύ. (Πρέπει να το παραδεχτώ, δεν έχω διαβάσει πολλά βιβλία...) Πώς είναι; Είναι παράξενο, δεν έχω ποτέ διαβάσει κανένα βιβλίο στα γαλλικά. Στα ιταλικά, ναι, αλλά νομίζω ότι μιλήσω τα γαλλικά λίγο καλύτερα απ'τα ιταλικά. Είναι πολύ δύσκολο το Σελίν, κατά τη γνώμη σου;
1 x
Corrections welcome here

User avatar
dedalus66
Yellow Belt
Posts: 77
Joined: Thu Jul 23, 2015 11:08 am
Location: Μελβούρνη, Αυστραλία
Languages: English (N), French (C1), Italian (B2), Greek (B1), Spanish (A2 - currently learning)
x 136

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά!

Postby dedalus66 » Wed Jun 03, 2020 11:00 am

Δεν προτείνεις να μιλήσουμε για κάτι άλλο απ'τον κορονοϊό; :lol:


Στ'αλήθεια - ΟΧΙ χαχα. Όλοι μιλούν για το κορονοϊό (φυσικά, αυτό είναι λογικό)

Λοιπόν, ναι, στην αρχή του χρόνου αγόρασα ένα βιβλίο που λένε 'Κάτι θα γίνει, θα δεις' από Χρηστος Οικονόμου. Πέρυσι το ελληνικό μου βιβλίο ήταν μια μετάφραση απ'τα αγγλικά, οπότε φέτος ήθελα να διαβάσω ένα αληθινό ελληνικό βιβλίο. Έλεγαν ότι αυτό το βιβλίο διαγράφει πολύ καλά πώς είναι η ζοή των Ελληνών αλλά ότι είναι όμος πολύ θλιβερό. Είχαν δίκιο! (Μια καλύτερη λέξη θα ήταν 'grim' αλλά δεν ξέρω πώς να το πώ στα ελληνικά. ;) )


Τέλεια! Για σένα, το βιβλίο αυτό ήταν δύσκολο να διαβάζεις; Θα 'θελα να διαβάζω μερικά ελληνικά βιβλία κι έγω. Όμως, είναι λίγο δύσκολο για να τα βρω στην Αυστραλία - πρέπει να τα αγοράζεις στο διαδίκτυο και αυτό δεν είναι φτηνό!

Δεν γνωρίζω το βιβλίο που διαβάζεις εσύ. (Πρέπει να το παραδεχτώ, δεν έχω διαβάσει πολλά βιβλία...) Πώς είναι; Είναι παράξενο, δεν έχω ποτέ διαβάσει κανένα βιβλίο στα γαλλικά. Στα ιταλικά, ναι, αλλά νομίζω ότι μιλήσω τα γαλλικά λίγο καλύτερα απ'τα ιταλικά. Είναι πολύ δύσκολο το Σελίν, κατά τη γνώμη σου;


Κατα τη γνώμη μου, ο Σελίν είναι δύσκολο να διαβάζεις. Χρησιμοποιείται πολλές λέξεις που δεν έχω δει πουθενά (και μερικές φορές δεν μπορώ να τις βρω στο λεξικό) κι, επίσης, η σύνταξη είναι πάρα μα πάρα πολύ παράξένη. Ωστόσο, είναι ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο και μ'αρέσει πολύ (αλλά πρέπει να σου πω ότι το εχώ ήδη διαβάσει στα αγγλικά!)

Τι έχεις διαβάσει στα ιταλικά;
0 x
"To have another language is to possess a second soul." - Charlemagne

User avatar
lingzz_langzz
Yellow Belt
Posts: 64
Joined: Sat Apr 25, 2020 4:57 pm
Location: Barcelona
Languages: N: Polish, C: English, Spanish, Hungarian, Catalan, B: Italian, Turkish, A: Czech
Language Log: https://forum.language-learners.org/vie ... 15&t=14260
x 118

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά!

Postby lingzz_langzz » Thu Jun 04, 2020 6:15 am

Μπορείς να προτείνεις κατά eύκολα να το διαβάσω στα ιταλικά;
Καταλάβενω πολύ γιατί μιλάω ισπανηκά και καταλονικά γιατί το θέλω να χρησιμοποισώ τη γλώσσα :lol:
0 x

User avatar
Neurotip
Green Belt
Posts: 332
Joined: Mon Dec 25, 2017 10:02 pm
Location: London, UK
Languages: eng N; ita & fra B2+, ell & deu B2-, ísl B1 (spa & swe A2?)
Language Log: https://forum.language-learners.org/vie ... =15&t=9850
x 660

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά!

Postby Neurotip » Sat Jul 25, 2020 6:32 pm

lingzz_langzz wrote:Μπορείς να προτείνεις κατά eύκολα να το διαβάσω στα ιταλικά;
Καταλάβενω πολύ γιατί μιλάω ισπανηκά και καταλονικά γιατί το θέλω να χρησιμοποισώ τη γλώσσα :lol:

Χμμ, δεν το σκέφτηκα εδώ και 25 χρόνια! Όταν έμαθα ιταλικά στη πρώτη φορά, θυμάμαι ότι μου άρεσε να διαβάσω τις ιστορίες του Don Camillo, και Se questo è un uomo. Άν αυτά είναι ιδιαίτερα εύκολα, δεν το θυμάμαι :? Χωρίς αμφιβολία, είναι πιο εύκολα αν ήδη μιλάς ισπανικά...
0 x
Corrections welcome here

Language patzer
Yellow Belt
Posts: 90
Joined: Sat Nov 28, 2020 5:48 am
Languages: Greek native, English C2, French B2
x 208

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά!

Postby Language patzer » Sat Nov 28, 2020 7:23 am

Γεια σας παιδιά.

Αν θέλετε βοήθεια στη συνομιλία, ευχαρίστως να τα λέμε.

Εδώ έχουμε καραντίνα, ή λοκντάουν (το λέμε και έτσι, με την αγγλική λέξη). Κανείς δεν ξέρει πότε θα λήξει, γιατί αυτό εξαρτάται από τα κρούσματα, τους θανάτους και τους διασωληνωμένους.

Σε γενικές γραμμές η Ελλάδα δεν τα έχει πάει άσχημα στην πανδημία, αλλά υπάρχουν πολλά προβλήματα όπως σε όλον τον κόσμο. Οι αρχές φοβούνται μην καταρρεύσει το σύστημα υγείας, και αγωνίζονται όλοι να μην συμβεί κάτι τέτοιο.

Ελπίζω να είστε όλοι καλά!
1 x
Cours de Langue et de Civilisation Francaises
Book 1, finished

User avatar
Neurotip
Green Belt
Posts: 332
Joined: Mon Dec 25, 2017 10:02 pm
Location: London, UK
Languages: eng N; ita & fra B2+, ell & deu B2-, ísl B1 (spa & swe A2?)
Language Log: https://forum.language-learners.org/vie ... =15&t=9850
x 660

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά!

Postby Neurotip » Wed Dec 23, 2020 10:53 pm

Language patzer wrote:Γεια σας παιδιά. Αν θέλετε βοήθεια στη συνομιλία, ευχαρίστως να τα λέμε.

Γειά σου κι εσύ και ευχαριστώ! Έλπιζα να επισκεφτώ την Ελλάδα αυτό το καλοκαίρι αλλά προφανώς δεν ήταν δυνατό. Θα πάμε όταν μπορούμε. Πού ακριβως μένεις;
1 x
Corrections welcome here

User avatar
Iversen
Black Belt - 4th Dan
Posts: 4759
Joined: Sun Jul 19, 2015 7:36 pm
Location: Denmark
Languages: Monolingual travels in Danish, English, German, Dutch, Swedish, French, Portuguese, Spanish, Catalan, Italian, Romanian and (part time) Esperanto
Ahem, not yet: Norwegian, Afrikaans, Platt, Scots, Russian, Serbian, Bulgarian, Albanian, Greek, Latin, Irish, Indonesian and a few more...
Language Log: viewtopic.php?f=15&t=1027
x 14924

Re: Μιλάμε μόνο ελληνικά!

Postby Iversen » Sat Dec 26, 2020 8:22 pm

Μπορώ να ανακοινώσω με υπερηφάνεια ότι έφερα μαζί μου δύο βιβλία μόνο στις χριστουγεννιάτικες διακοπές μου στην κατοικία της μητέρας μου - ένα αγγλοσαξονικό εγχειρίδιο και ένα νεοελληνικό λεξικό. Το χρησιμοποίησα για να κάνω λίστες λέξεων αργά το βράδυ - 200 νέες λέξεις.
1 x


Return to “Multilingual Room”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests