AICI SE VORBEȘTE ROMÂNEȘTE!

Practice your target languages here.
User avatar
NIKOLIĆ
Orange Belt
Posts: 219
Joined: Sun Jul 19, 2015 11:11 pm
Location: Banat, Serbia.
Languages: Speaks: Cрпски (N), English, Română.
Learning: Italiano, Magyar, 中文, Levantine Arabic, Русский.
x 350

AICI SE VORBEȘTE ROMÂNEȘTE!

Postby NIKOLIĆ » Fri Sep 09, 2016 11:39 pm

Salutare tuturor.

M-am gândit să fac thread-ul ăsta și mai devreme, însa nu știam dacă ar fi o idee bună, fiindcă nu avem vorbitori nativi pe acest forum (sau așa cred) ca să ne corecteze. Totuși, nu contează dacă facem greșeli, căci din greșeli se învață.

Aici puteți să scrieți despre orice vreți. Dacă vreți, scrieți de ce ați început să învățați limba română, la care seriale sau filme vă uitați, ce citiți, ce fel de muzică ascultați, dificultățile voaste cu limba, ce ați făcut astăzi și așa mai departe.
1 x
How yes no.

Gaggilla
White Belt
Posts: 13
Joined: Fri Dec 11, 2015 3:47 pm
Languages: Native: German
Quite good at: English, French, Romanian
Trying to get better at: Hungarian, Danish, Czech, Icelandic, Italian (?)
Just starting out: Russian, Georgian
In limbo: Persian
x 21

Re: AICI SE VORBEȘTE ROMÂNEȘTE!

Postby Gaggilla » Sat Sep 10, 2016 12:40 am

Frumos, mă bucur să văd acest thread, abia acum mă gândeam că vreau să scriu ceva în română, dar nu știam unde.
Nu prea am ocazia să folosesc limba română în viața mea de zi în zi, dar în săptămânile trecute mi se parea ca și cum universul îmi poruncea s-o vorbesc:
1. A început noul semestru la școala unde predau germana și anul ăsta au început să vină la mine nu numai o ucraineană (din Bucovina), dar și un moldovean! Oare vorbitorii limbii române au discoperit la sfârșit cum să ajungă în țara mea? Poate de asta nu sunt aici pe forum – sunt toți în Elveția!
2. Am găsit niște surse parcă interesante pentru subiectul lucrării mele de doctorat, surse care se află în București, într-o bilbliotecă cu care sunt în legatură prin email și care m-a confirmat că voi putea să mă uit la ele și
3. o să joace acolo clubul de fotbal cu care țin.
Dacă poruncește universul, cine sunt eu să nu ascult? Deci o să mă duc și eu acolo, de prima dată în cinci ani! Până atunci va trebui să-mi împrospatez cunoștințele românei (cu toate că perioada asta "inactivă" e cam indelungată, încă mă simt destul de funcțional și cred că gramatica n-a suferit atât ca vocabularul; cel pasiv e intact, dar am nevoie de un timp prea lung ca să-mi vină cuvintele). O să locuiesc acasă la niște prieteni, cu care normal nu vorbesc decât românește. Abia aștept!
1 x

User avatar
NIKOLIĆ
Orange Belt
Posts: 219
Joined: Sun Jul 19, 2015 11:11 pm
Location: Banat, Serbia.
Languages: Speaks: Cрпски (N), English, Română.
Learning: Italiano, Magyar, 中文, Levantine Arabic, Русский.
x 350

Re: AICI SE VORBEȘTE ROMÂNEȘTE!

Postby NIKOLIĆ » Sat Sep 10, 2016 3:46 am

Gaggilla wrote:Frumos, mă bucur să văd acest thread, abia acum mă gândeam că vreau să scriu ceva în română, dar nu știam unde.
Nu prea am ocazia să folosesc limba română în viața mea de zi în zi, dar în săptămânile trecute mi se parea ca și cum universul îmi poruncea s-o vorbesc:
1. A început noul semestru la școala unde predau germana și anul ăsta au început să vină la mine nu numai o ucraineană (din Bucovina), dar și un moldovean! Oare vorbitorii limbii române au discoperit la sfârșit cum să ajungă în țara mea? Poate de asta nu sunt aici pe forum – sunt toți în Elveția!
2. Am găsit niște surse parcă interesante pentru subiectul lucrării mele de doctorat, surse care se află în București, într-o bilbliotecă cu care sunt în legatură prin email și care m-a confirmat că voi putea să mă uit la ele și
3. o să joace acolo clubul de fotbal cu care țin.
Dacă poruncește universul, cine sunt eu să nu ascult? Deci o să mă duc și eu acolo, de prima dată în cinci ani! Până atunci va trebui să-mi împrospatez cunoștințele românei (cu toate că perioada asta "inactivă" e cam indelungată, încă mă simt destul de funcțional și cred că gramatica n-a suferit atât ca vocabularul; cel pasiv e intact, dar am nevoie de un timp prea lung ca să-mi vină cuvintele). O să locuiesc acasă la niște prieteni, cu care normal nu vorbesc decât românește. Abia aștept!


Salut.

Dacă vorbești atât de bine cât și scrii, nu văd de ce ar trebui să-ți împrospătezi cunoștințele. :)

Despre ce va fi vorba în doctoratul tău, dacă poți să spui?

Cât timp o să stai în România? Distracție plăcută!

Am plănuit să mă duc la Timișoara vara anului viitor la niște rude de-ale mele, ca să-mi petrec timpul cu ei un pic și să-mi aduc aminte de oraș pentru că am fost acolo ultima dată în urmă cu 7-8 ani, și am cam uitat cum arată. Când veneau ei la noi în Serbia ca să ne viziteze, știam numai câteva cuvinte în românește, da' ei nici măcar atât în sârbește. Trebuia să comunicăm prin pantomimă sau s-o chemăm pe mama mea să traducă. Era foarte comic, da' acuma s-au schimbat lucrurile.
0 x
How yes no.

User avatar
Iversen
Black Belt - 4th Dan
Posts: 4759
Joined: Sun Jul 19, 2015 7:36 pm
Location: Denmark
Languages: Monolingual travels in Danish, English, German, Dutch, Swedish, French, Portuguese, Spanish, Catalan, Italian, Romanian and (part time) Esperanto
Ahem, not yet: Norwegian, Afrikaans, Platt, Scots, Russian, Serbian, Bulgarian, Albanian, Greek, Latin, Irish, Indonesian and a few more...
Language Log: viewtopic.php?f=15&t=1027
x 14924

Re: AICI SE VORBEȘTE ROMÂNEȘTE!

Postby Iversen » Sat Sep 10, 2016 12:02 pm

Bună ziua. Am facut în 2009 o călătorie de-a lungul Dunării de București la Timișoara (și mai departe am continuat calaturiea în Serbia) ... OK, bine, știu că București nu este localizat pe Dunăre, și de aceea dictatorul Ceaușescu a ordonat înființarea unui canal numai o aruncătură de palatul său urât, dar în afară de asta am urmat cursul râului. Am văzut Timisoare ca un oraș ordonat și interesant cu un număr de curiozități relevante și un inel de parcuri urbane. Am vizitat grădina zoologică, situată într-o suburbie de est (care are, de asemenea, un muzeu în aer liber). Vechea grădină zoologică sa în același loc a fost închisă, iar apoi ei i-au eliminată în întregime și i-au reconstruită de la zero cu ajutorul unei grădini zoologice din Ungaria - acest curs arată cât de serios cei responsabili au luat slujba. De asemenea au închis pentru renovări cea mai mare parte de cel mai important dintre muzeele al orașului (Muzeu Banatului într-un vechi castel în centrul orașului) în timpul vizitei mele, dar trebuie să fie deschis acum. Se poate vedea biletul muzeului de mai jos.

Timisoara_p6901a04.jpg
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
1 x

Gaggilla
White Belt
Posts: 13
Joined: Fri Dec 11, 2015 3:47 pm
Languages: Native: German
Quite good at: English, French, Romanian
Trying to get better at: Hungarian, Danish, Czech, Icelandic, Italian (?)
Just starting out: Russian, Georgian
In limbo: Persian
x 21

Re: AICI SE VORBEȘTE ROMÂNEȘTE!

Postby Gaggilla » Sun Sep 11, 2016 11:49 am

Nikolić: Sigur că pot să spun, doar că probabil nimănui nu se va părea interesant ;)
Cercetez muzica simfonică de la sfârșitul secolului al IX-lea / începutul secolului al XX-lea, în mod special dramaturgia finalului simfonic din acest timp. Deoarece conservatorul din București s-a înființat în 1863, bănuiesc că se ascunde în arhivele instituției o gramadă de simfonii necunoscute, dar aceste sunt grele de găsit (nu există niciun catalog pe web, nici măcar un scan al catalogului tradițional).

Deci te înțeleg bine – ai rude care vorbesc românește, dar tu ai învățat limba în adolescență? Sau o știai în copilărie, dar ai uitat-o după?
Eu niciodată n-am fost la Timișoară (nici la Sibiu; aceste sunt cele două orașe românești mari unde n-am mai fost). Tu ai fost de multe ori?

Iversen: Nu cunosc a ta grădina zoo, dar nu pot să-mi imaginez că ai pierdut prea mult; am mers la ceea din Târgu Mureș, mai mult decât orice era deprimantă...

---

Astăzi am repetat un pic formele verbelor (n-am reușit să-mi aduc aminte toate formele lui mai-mult-ca-perfect, să nu vorbim despre perfectul simplu). Ieri la muncă (...) am citi vreo 30 de pagini din "Cel mai iubit dintre pamânteni", o carte pe care am început s-o citesc cu trei ani în urma, citirea merge repede și fără probleme la nivelul înțelegerii.

edit: Nu t̹i-am citit bine textul, Iversen! Cum a fost la zoo din Timis̹oară atunci?
0 x

User avatar
NIKOLIĆ
Orange Belt
Posts: 219
Joined: Sun Jul 19, 2015 11:11 pm
Location: Banat, Serbia.
Languages: Speaks: Cрпски (N), English, Română.
Learning: Italiano, Magyar, 中文, Levantine Arabic, Русский.
x 350

Re: AICI SE VORBEȘTE ROMÂNEȘTE!

Postby NIKOLIĆ » Mon Sep 12, 2016 3:33 am

Gaggilla wrote:Nikolić: Sigur că pot să spun, doar că probabil nimănui nu se va părea interesant ;)
Cercetez muzica simfonică de la sfârșitul secolului al IX-lea / începutul secolului al XX-lea, în mod special dramaturgia finalului simfonic din acest timp. Deoarece conservatorul din București s-a înființat în 1863, bănuiesc că se ascunde în arhivele instituției o gramadă de simfonii necunoscute, dar aceste sunt grele de găsit (nu există niciun catalog pe web, nici măcar un scan al catalogului tradițional).


Nu știu ce să-ți zic, nici cum să te ajut, că nu prea mă pricep la muzică simfonică, dar sper că o să-le găsești. :D

Deci te înțeleg bine – ai rude care vorbesc românește, dar tu ai învățat limba în adolescență? Sau o știai în copilărie, dar ai uitat-o după?
Eu niciodată n-am fost la Timișoară (nici la Sibiu; aceste sunt cele două orașe românești mari unde n-am mai fost). Tu ai fost de multe ori?


Am întrebat-o pe mama mea despre asta, și mi a spus că vorbea cu mine în română când eram mic, dar eu niciodată nu-i răspundeam în română, ci în sârbă. Cred că înțelegeam română la nivel de un copil de 3-4 ani, dar nu știu ce s-a întâmplat de n-am învățat limba. Nici nu țin minte de perioada asta, dar probabil eram prea încăpățănat și dintr-un motiv sau altul nu voiam să vorbesc. Nu știu dacă engleză avea ceva de-a face cu asta, pentru că mă uitam la foarte multe seriale și desene animate englezești, și pur și simplu nu puteam să învăț trei limbi deodată. Nu vreau să dau vina pe mama mea, dar dacă era mai insistentă probabil vorbeam română ca un vorbitor nativ acuma, dar fără un vocabular mare, fiindcă am crescut în Serbia. Când am început să-o învăț acum mai puțin de doi ani știam numai câteva fraze.

Da, am fost de multe ori la Timișoara și Jimbolia (un orășel lângă graniță cu Serbia), dar n-am pus piciorul afară din Banatul românesc.

Astăzi am repetat un pic formele verbelor (n-am reușit să-mi aduc aminte toate formele lui mai-mult-ca-perfect, să nu vorbim despre perfectul simplu). Ieri la muncă (...) am citi vreo 30 de pagini din "Cel mai iubit dintre pamânteni", o carte pe care am început s-o citesc cu trei ani în urma, citirea merge repede și fără probleme la nivelul înțelegerii.


Mi-se pare că știi să-ți petreci timpu' liber foarte bine. E o abilitate de dorit.

Io m-am lăsat de citit până când nu dau toate examenele din acest an. Am învățat o lecție foarte importantă: Nu citi 5 cărți deodată, n-ai să le termini niciodată! :D Mai ales când nu prea îți place să citești. :)
0 x
How yes no.

User avatar
AroAro
Green Belt
Posts: 354
Joined: Tue Sep 01, 2020 12:57 pm
Languages: • Native - Polish
• Certified - C1: French, Italian, Romanian; B2: English, German
• Estimate - B2: Russian; B1: Bulgarian
• Learning - Czech, Hebrew
• Dabbled in - eo, la, uk, sw, lt, oc
Language Log: https://forum.language-learners.org/vie ... d80b60a5e9
x 1779

Re: AICI SE VORBEȘTE ROMÂNEȘTE!

Postby AroAro » Tue Feb 16, 2021 7:45 am

Bună! Am descoperit acest thread (fir?) și vreau să scriu aici ceva in româna, chiar dacă ultimul mesaj a fost făcut acum cinci ani, deci nu știu dacă mesajul meu va fi citit de către cineva. Din păcate, nu sunt mulți oameni care invăță limba română!

Am început să învăț româna în 2018 dacă nu mă înșel. Cunoșteam atunci deja franceza și italiana și voiam neapărat să învăț o altă limbă neolatină dar spaniola sau portugheza nu-mi prea placeau. Mi-am dat seama că există o limbă neolatină in Estul Europei (și eu vin din această regiune) și în sfârșit m-am hotărât să învăț limba română. După mine, este o limbă foarte frumoasă și cu toate că n-am fost niciodată în România, este o țară pe care vreau să vizitez în viitor. Am lucrat cu niște români la birou și cred că sunt oameni foarte harnici și buni. Apoi, mă interesează și istoria României, îmi place să citesc despre acest subiect.

Datorită acestei limbi, am și aflat ceva despre muzica românească - de pildă Maria Tănase care era o cântăreață minunată cu o voce foarte puternică și emoțională.



Din păcate, n-am citit încă nicio carte în româna dar am deja la o îndemână o carte despre istoria țării (se numește "Atlas Istoric al României"). Nu este ușor să găsești cărți în limba română în Polonia (căci nimeni n-o învăță aici), așadar va trebui să mi le cumpăr prin Internet când o să mă apuc să citesc niște cărți in româna.
0 x
corrections are welcome

User avatar
Iversen
Black Belt - 4th Dan
Posts: 4759
Joined: Sun Jul 19, 2015 7:36 pm
Location: Denmark
Languages: Monolingual travels in Danish, English, German, Dutch, Swedish, French, Portuguese, Spanish, Catalan, Italian, Romanian and (part time) Esperanto
Ahem, not yet: Norwegian, Afrikaans, Platt, Scots, Russian, Serbian, Bulgarian, Albanian, Greek, Latin, Irish, Indonesian and a few more...
Language Log: viewtopic.php?f=15&t=1027
x 14924

Re: AICI SE VORBEȘTE ROMÂNEȘTE!

Postby Iversen » Tue Feb 16, 2021 6:01 pm

Pot confirma că mesajul anterior a fost citit de cel puțin de o persoană (de mine). Uneori scriu în limba română în propriul meu fir, dar rar în fire de genul acesta.

În ceea ce privește cărțile: există librării bune în România și este ușor să găsești cărți lizibile acolo - dar din pacate este mai rar să găsești reviste de știință populare. în timpul vizitei mele la Cluj în 2017, am cumpărat două cărți (și hârtie și cerneală neagră). Ambele cărți sunt traduceri, dar cel puțin pe teme științifice: "Originea vieții" de Freeman Dyson și "Muzicofilia" de Oliver Sacks. Și, în plus, am câteva cărți vechi despre sau cu literatură din vremea mea studenției, dar aceste nu mă mai interesează.

În ceea ce privește muzica clasică, în mare parte doar Gheorghe Enescu este văzut la programele de concert în afara României, dar pe Youtube puteți asculta și lucrări de, de exemplu, Porumbescu, Brânzeu, Bretan, Negrea, Rogalski și Dinicu (ascultă de exemplu pe Hora Staccato sa!) - și bineînțeles Gheorghe Zamfir, dar iată cu ei câteva lansări de pop pe care ar trebui să le evităm.
0 x

User avatar
AroAro
Green Belt
Posts: 354
Joined: Tue Sep 01, 2020 12:57 pm
Languages: • Native - Polish
• Certified - C1: French, Italian, Romanian; B2: English, German
• Estimate - B2: Russian; B1: Bulgarian
• Learning - Czech, Hebrew
• Dabbled in - eo, la, uk, sw, lt, oc
Language Log: https://forum.language-learners.org/vie ... d80b60a5e9
x 1779

Re: AICI SE VORBEȘTE ROMÂNEȘTE!

Postby AroAro » Fri Feb 19, 2021 9:06 am

Iversen wrote:În ceea ce privește muzica clasică, în mare parte doar Gheorghe Enescu este văzut la programele de concert în afara României, dar pe Youtube puteți asculta și lucrări de, de exemplu, Porumbescu, Brânzeu, Bretan, Negrea, Rogalski și Dinicu (ascultă de exemplu pe Hora Staccato sa!) - și bineînțeles Gheorghe Zamfir, dar iată cu ei câteva lansări de pop pe care ar trebui să le evităm.


Da, ai dreptate, nu toate piesele lui Zamfir merită să fie ascultate dar trebuie să subliniăm că a făcut mult pentru popularizarea naiului în întreaga lume. Eu personal ascult din când în când muzica lui folosită într-un film al lui Peter Weir „Picnic at Hanging Rock”. Compoziția lui Zamfir crează o atmosferă unică, în special în prima parte a filmului (înainte de dispariția fetelor). Trebuie să descopăr în sfârșit muzica clasică românească, deci mersi pentru recomandări!
0 x
corrections are welcome


Return to “Multilingual Room”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests