Robierre’s French C2 log

Continue or start your personal language log here, including logs for challenge participants
User avatar
reineke
Black Belt - 3rd Dan
Posts: 3570
Joined: Wed Jan 06, 2016 7:34 pm
Languages: Fox (C4)
Language Log: https://forum.language-learners.org/vie ... =15&t=6979
x 6554

Re: Robierre’s French & Italian C2 journal

Postby reineke » Wed Sep 06, 2017 7:13 pm

Čestitam, medo! Spremaš li se ti to orat i kopat neku novu njivu?
1 x

User avatar
NIKOLIĆ
Orange Belt
Posts: 219
Joined: Sun Jul 19, 2015 11:11 pm
Location: Banat, Serbia.
Languages: Speaks: Cрпски (N), English, Română.
Learning: Italiano, Magyar, 中文, Levantine Arabic, Русский.
x 350

Re: Robierre’s French & Italian C2 journal

Postby NIKOLIĆ » Thu Sep 07, 2017 2:51 pm

reineke wrote:Čestitam, medo! Spremaš li se ti to orat i kopat neku novu njivu?


Bilo bi lepo, ali mislim da u Poljskoj ima dosta obradive zemlje. Šteta bi bila da propadne. :)
2 x
How yes no.

User avatar
reineke
Black Belt - 3rd Dan
Posts: 3570
Joined: Wed Jan 06, 2016 7:34 pm
Languages: Fox (C4)
Language Log: https://forum.language-learners.org/vie ... =15&t=6979
x 6554

Re: Robierre’s French & Italian C2 journal

Postby reineke » Thu Sep 07, 2017 3:33 pm

Medo ide za orasima i slatkim medom. Što će medu polja i oranje?

Znao sam jednog Poljaka, Amerikanca-Poljaka ili kako se to već zove. Znao je odakle sam i stalno je hvalio Poljsku. Ajme, šuma, ajme sela, ajme lijepih li gradova... Malo mi je bio i dosadio pa sam ga naveo da mi priča o moru. Nakraju je morao priznati: jebi ga, more nam baš i nije nešto naročito...
2 x

User avatar
Robierre
Green Belt
Posts: 293
Joined: Fri Jul 31, 2015 7:35 pm
Languages: Speaking: Croatian (N)
Learning: French (C2), Polish (B1)
Using: English
On hold: German (B2), Italian (C1)
Language Log: viewtopic.php?t=941
x 382

Re: Robierre’s French & Italian C2 journal

Postby Robierre » Thu Sep 07, 2017 7:40 pm

Kad me već vučete za medvjeđi jezik, moram spomenuti poljski. :mrgreen: Učim ga već godinu i pol, ali samo na tečaju. Jedno vrijeme sam održavao i tjedni language exchange s jednom Poljakinjom. Znači, nothing to write home about: nikad pročitao nijedan novinski članak, ni pogledao tv, ni ništa drugo. Zato nisam ni bilježio ništa, nema smisla pisati: bio na tečaju. Ali nije da nisam napredovao, barem pasivno. Nakupio sam neki fond riječi, gramatike (iako ne znam reći koja je to razina).

Počeo sam naslućivati po kojem principu poljski funkcionira, mogu nekad pretpostaviti koja bi se naša riječ mogla skrivati iza svih tih silnih glasovnih promjena. To mi je prvi slavenski jezik. Puno stvari dobiješ za džabe, istina. Ali vjerojatno nam je to najdalji od svih slavenskih jezika. Zapravo, ja nikako da ga krenem gledati kao bliski jezik. Stalno mislim da će mi trebati isto vremana kao za francuski ili talijanski. Što nije istina jer mi je s francuskim za talijanski trebalo upola manje, pa bi poljski po toj logici trebalo još manje vremena.

Jedino što, za razliku od ovih romanskih, s poljskim za sad nemam velikih ambicija. Nisam nikad bio u Poljskoj. Da vidim te divne šume i sela, možda bih se i više zaintesirao. Ne znam ništa o poljskoj muzici, ni filmu, ni knjigama, ni ničemu. Za talijanski sam bio rekao da će mi biti zadnji novi jezik. Ali onda je uletio poljski, kao sve stvari koje ulete same od sebe. S jezicima su stvari kao s ljudima - ne možeš kontrolirati kako će se stvari razvijati. Talijanski mi nikada nije bio zanimljiv dok nisam otišao živjeti u Italiju, onda mi se uvukao pod kožu. :mrgreen: A s francuskim uvijek ta neka fascinacija s distance. Kao da mu se nikad neću dovoljno približiti. :mrgreen: Imate li i vi tako s vašim jezicima?
2 x
Si ce n'est toi, qui le fera? Si pas maintenant, quand sera-ce?

User avatar
reineke
Black Belt - 3rd Dan
Posts: 3570
Joined: Wed Jan 06, 2016 7:34 pm
Languages: Fox (C4)
Language Log: https://forum.language-learners.org/vie ... =15&t=6979
x 6554

Re: Robierre’s French & Italian C2 journal

Postby reineke » Thu Sep 07, 2017 9:03 pm

Kroz pustinju i prašumu. Nađi audio knjigu pa drmaj ognjem i mačem. Kakvi tečajevi i još u Italiji. Njima je to teško. Sve će razvodnit. To ti je drugi slavenski jezk. Ili šesti, kako već računaš. I mene francuski fascinira. S distance.

Last edited by reineke on Wed Sep 13, 2017 6:22 pm, edited 1 time in total.
1 x

User avatar
Robierre
Green Belt
Posts: 293
Joined: Fri Jul 31, 2015 7:35 pm
Languages: Speaking: Croatian (N)
Learning: French (C2), Polish (B1)
Using: English
On hold: German (B2), Italian (C1)
Language Log: viewtopic.php?t=941
x 382

Re: Robierre’s French & Italian C2 journal

Postby Robierre » Sat Sep 09, 2017 9:03 pm

reineke wrote:Kroz pustinju i prašumu. Nađi audio knjigu pa drmaj ognjem i mačem. Kakvi tečajevi i još u Italiji. Njima je to teško. Sve će razvodnit. To ti je drugi slavenski jezk. Ili šesti, kako već računaš. I mene francuski fascinira. S distance.

Uh, mislim da će trebat još dosta oranja i kopanja dok dođem do pustinja i prašuma. Al mogao bih to na nekom od ovih jezika na kojima sad čitam...prvi korak. Prvi strani, a ova ostala četiri sam do C2 dogurao bezgrešno, po duhu svetome.

Nisam više u Italiji, nažalost (?). Sad sam u frankofonom bijelom svijetu. :mrgreen: Zato i brusim revno francuštinu.
1 x
Si ce n'est toi, qui le fera? Si pas maintenant, quand sera-ce?

User avatar
Robierre
Green Belt
Posts: 293
Joined: Fri Jul 31, 2015 7:35 pm
Languages: Speaking: Croatian (N)
Learning: French (C2), Polish (B1)
Using: English
On hold: German (B2), Italian (C1)
Language Log: viewtopic.php?t=941
x 382

Re: Robierre’s French & Italian C2 journal

Postby Robierre » Sun Sep 10, 2017 6:02 pm

3rd year
Week 8


Français

J'ai un nouveau clavier. L'idée était de m'acheter un quertz français (donc un clavier suisse/luxembourgeois, vu que les Français et les Belges n’utilisent que des azertys), mais par erreur j'ai pris un qwerty anglais. :| Voilà, maintenant je suis perdu entre mon qwertz croate et un nouveau qwerty anglais.

Au moins j'ai lu deux livres en français, ce qui n'est pas mal.

Image
Antonio Tabucchi - Nocturne indien (1987), 127 p.

Voilà le genre de livres que je lis très facilement. Je l'ai terminé en une journée. Il y avait très peu de mots que je ne connaissais pas. Malheureusement, le roman n'était pas particulièrement réussi. Tabucchi est Italien, il vit au Portugal et je crois qu'il écrit dans les deux langues. Celui-ci était écrit en italien, alors que, moi, je l'ai lu en traduction. Bref, le personnage principal cherche un ami, disparu en Inde. Il y rencontre des personnages bizarres et décrit ce pays, sans doute, fascinant.

Image
Jean Giono - Regain (1930), 185 p.

Quelque chose de plus difficile, plus poétique, mais aussi de plus beau. Giono écrit sur la vie des paysans dans un village de Haute-Provence. C'est sa région natale qu'il esquisse avec plein d'amour. Malgré les conditions de vie (à l’époque) extrêmement dures, les gens y vivent en respectant la nature et les lois qu'elle leur impose. Elle est souvent rude mais aussi splendide. Le roman raconte la vie d'un homme, le dernier restant dans ce village.


Italien

Enfin, quelques mots sur le roman de Leonardo Sciascia (Candido) que j'ai terminé il y a deux semaines (sans laisser une review). Encore une preuve que je n'aime pas trop ces romans "innovants" qui cherchent toujours une forme originale. Là on trouve aussi des histoires-chapitres ; parfois j'ai eu l'impression que beaucoup de choses n’ont pas été écrites, mais voilà, c'est cette mode d'écrire sans trop dire. Le roman se lit aussi comme critique de la politique (italienne) et il y a, en plus, des références à Voltaire (que je n'ai pas lu). Tout se passe en Sicile pendant et après la deuxième guerre mondiale.
1 x
Si ce n'est toi, qui le fera? Si pas maintenant, quand sera-ce?

User avatar
Robierre
Green Belt
Posts: 293
Joined: Fri Jul 31, 2015 7:35 pm
Languages: Speaking: Croatian (N)
Learning: French (C2), Polish (B1)
Using: English
On hold: German (B2), Italian (C1)
Language Log: viewtopic.php?t=941
x 382

Re: Robierre’s French & Italian C2 journal

Postby Robierre » Sat Sep 16, 2017 10:21 am

3rd year
Week 9


French

Pronunciation:
How to pronounce "plus"

Speaking:
Current expressions, intensive review trough these 60 lessons; It took me few days, but it was useful and I plan to do the same thing with Italian.
1 x
Si ce n'est toi, qui le fera? Si pas maintenant, quand sera-ce?

Arnaud
Blue Belt
Posts: 984
Joined: Sat Jul 18, 2015 11:57 am
Location: Paris, France
Languages: Native: French
Intermediate: English, Russian, Italian
Tourist : Breton, Greek, Chinese, Japanese, German, Spanish, Latin
Language Log: viewtopic.php?t=1524
x 2172

Re: Robierre’s French & Italian C2 journal

Postby Arnaud » Sat Sep 16, 2017 4:16 pm

[ploos] J'ai plus de 1 000 livres. I have more than 1,000 books.

[plu] est plus courant, amha (avec une quantité chiffrée, pas de doute possible sur le sens du mot)
1 x

User avatar
Robierre
Green Belt
Posts: 293
Joined: Fri Jul 31, 2015 7:35 pm
Languages: Speaking: Croatian (N)
Learning: French (C2), Polish (B1)
Using: English
On hold: German (B2), Italian (C1)
Language Log: viewtopic.php?t=941
x 382

Re: Robierre’s French & Italian C2 journal

Postby Robierre » Sat Sep 16, 2017 5:40 pm

Arnaud wrote:
[ploos] J'ai plus de 1 000 livres. I have more than 1,000 books.

[plu] est plus courant, amha (avec une quantité chiffrée, pas de doute possible sur le sens du mot)

J'aime bien la présentation parce qu'elle "simplifie" le problème, mais probablement il y là aussi des exceptions. Dans ce cas, "plus [plys] de 1000 livres" me semble bizarre (peut-être quil s'agit d'une pronociation hypercorrecte/soutenue?).

Un autre exemple me vient à l'ésprit: de plus en plus. Le second "plus" est aussi affirmatif, mais sa pronociation est [ply]. Sauf dans le cas de "de plus en plus [ply] de...", peut-être? :geek:

EDIT: En y repensant, les deux me sonnent bien [dəplyzɑ̃ply] et [dəplyzɑ̃plys]. :cry:
1 x
Si ce n'est toi, qui le fera? Si pas maintenant, quand sera-ce?


Return to “Language logs”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests